Facebook Pixel

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po przeszczepie?

Mężczyzna z gęstymi włosami

 

W przypadku zaawansowanych form łysienia, gdy większość nieinwazyjnych sposobów okazuje się być nieskuteczna, przeszczep włosów staje się ostatnią deską ratunku, która pozwala przywrócić naturalny wygląd włosów i pewność siebie u osób z problemem łysienia.

JAK WYGLĄDA PROCEDURA PRZESZCZEPU WŁOSÓW?

Mężczyzna przeczesujący włosy

Jest to zabieg medyczny polegający na przeniesieniu włosów z okolicy, gdzie mieszki włosowe są odporne na wypadanie (np. z tyłu głowy) do obszarów, gdzie włosy są rzadsze lub całkowicie ich brakuje (np. na czubku głowy i skroniach).

Istnieje kilka różnych technik przeszczepu włosów, ale najczęściej stosowane to:

    • przeszczep metodą FUT, podczas którego chirurg pobiera pasek skóry z obszaru dawcy, najczęściej z potylicy, a następnie dzieli go na małe jednostki zawierające pojedyncze włosy lub grupy włosów, które następnie przeszczepiane są do obszarów łysienia.
    • przeszczep włosów metodą FUE, który jest bardziej zaawansowaną techniką, gdzie poszczególne jednostki włosów wydzielane są z obszaru dawcy (zamiast pobierania paska skóry) i następnie przeszczepiane są do obszarów łysienia.

Przeszczep włosów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też jest to zabieg stosunkowo bezbolesny. Mimo wszystko ​​nosi on znamiona procedury medycznej o charakterze inwazyjnym i wymaga okresu rekonwalescencji, w trakcie którego pacjent powinien stosować się do określonych zaleceń lekarza w celu usprawnienia gojenia się skóry i minimalizacji ryzyka powikłań.

 

PIELĘGNACJA SKÓRY BEZPOŚREDNIO PO ZABIEGU

Okres rekonwalescencji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu odczuwalny może być lekki dyskomfort, zaczerwienienie i obrzęk wokół obszaru przeszczepu. Jest to naturalna i przejściowa reakcja organizmu na przeprowadzony zabieg.

Przestrzeganie zaleceń lekarza i właściwa pielęgnacja po zabiegu transplantacji włosów jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu gojenia się skóry głowy oraz utrzymania przeszczepionych włosów w dobrej kondycji. Bezpośrednio po zabiegu skórę głowy i włosy należy traktować szczególnie delikatnie. Należy unikać dotykania, drapania lub manipulowania obszarem przeszczepu i pamiętać o tym także podczas mycia włosów, wybierając optymalną temperaturę wody oraz ograniczając silne pocieranie skóry głowy ręcznikiem.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na dobór odpowiedniego kosmetyku myjącego, który nie będzie podrażniał skóry. W tym kluczowym momencie, zaleca się stosowanie  preparatów, których bezpieczeństwo względem obszarów skóry poddanych przeszczepowi, zostało potwierdzone badaniami. Warto wybrać szampon Seboradin SENSITIVE, dostosowany do wymagań skóry wrażliwej, dzięki zawartości łagodnych substancji myjących i składników kojących, wspierających naturalną barierę ochronną naskórka.  Sprawdzonym wyborem będzie także szampon Seboradin MEN, który oprócz kontrolowanego działania oczyszczającego, będzie wzmacniać i odżywiać nowe mieszki włosowe.

W pierwszych tygodniach po zabiegu zaleca się odpoczynek i unikanie aktywności fizycznej, która może prowadzić do nadmiernego pocenia się i naruszenia obszaru przeszczepu. Ponadto ważne jest unikanie ekspozycji skóry głowy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby zapobiec podrażnieniu i oparzeniom.

ZASADY PIELĘGNACJI DŁUGOFALOWEJ

W dalszym etapie regeneracji skóry po zabiegu transplantacji włosów przestrzeganie zasad odpowiedniej pielęgnacji będzie bardzo istotne, aby utrzymać włosy i skórę głowy w dobrej kondycji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących długoterminowej pielęgnacji:

 

  • Regularne mycie włosów: Aby oczyścić skórę z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i nagromadzonych martwych komórek naskórka – ważne jest regularne mycie włosów i skalpu. W dalszym ciągu należy wybierać szampony, które nie będą podrażniać skóry głowy ani obciążać włosów. Szampony o łagodnej formule, niezawierające silikonów, parabenów ani sztucznych barwników, są dobrym wyborem dla osób po transplantacji włosów.
  • Systematyczne odżywianie skóry głowy: Zadbana skóra głowy jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na prawidłowy wzrost włosów i ich ogólną kondycję. Aby wspierać nowo rosnące włosy, osoby po transplantacji włosów powinny stosować preparaty o charakterze nawilżającym, odżywczym i wzmacniającym przeznaczone specjalnie do skóry głowy. W tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju wcierki, takie jak serum do skóry głowy Seboradin MEN, ampułki Seboradin MEN oraz lotion Seboradin MEN. Składniki aktywne w postaci ekstraktu z chmielu, zielonego groszku czy kofeiny będą skutecznie odżywiać skórę głowy i mieszki włosowe zwiększając ich utrzymanie w podłożu
  • Unikanie agresywnych zabiegów stylizacji: Po transplantacji włosów ważne jest unikanie agresywnych zabiegów stylizacji, które mogą uszkodzić delikatne przeszczepione włosy oraz drażnić skórę głowy. Należy unikać stylizacji z użyciem wysokich temperatur, suszenia zbyt ciepłym i intensywnym nawiewem, a także nadmiernego naciągania włosów,  ponieważ może to prowadzić do osłabienia i łamliwości włosów.

Mężczyzna przeczesujący włosy

Pielęgnacja włosów i skóry głowy po transplantacji wymaga regularności i stosowania odpowiednich produktów, aby zapewnić zdrowy wzrost nowych włosów i utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji. Dbałość o higienę i regularne nawilżanie są kluczowe dla osiągnięcia zadowalającego efektu zabiegu.

Przeczytaj również

16.03.2022

W jaki sposób podjąć skuteczną walkę z siwymi włosami?

Mimo że, jest to naturalny proces, to wiele kobiet, jak i mężczyzn stara się zapobiegać siwiźnie, by zachować młody wygląd, jak najdłużej. Większość z nas szuka właściwego sposobu na eliminację przykrych oznak starzenia. Szczególnie po pomoc sięgają osoby w młodym wieku, które zmagają się z przedwczesnym siwieniem. Zobaczcie, jak skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu.

dowiedz się więcej >>

11.03.2022

Krem do pielęgnacji twarzy i skóry z zarostem

W obecnych czasach, dbanie o siebie, to nie kaprys, czy chwilowa zachcianka, a podstawa naszego zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Dawno w zapomnienie odeszło przekonanie, że o wygląd powinna dbać przede wszystkim kobieta i dziś o swój wizerunek w takim samym stopniu troszczą się również mężczyźni.

dowiedz się więcej >>

02.05.2022

Nadmierne wypadanie włosów po przebyciu COVID-19

Problem poinfekcyjnej utraty włosów rozpoczyna się średnio 6-12 tygodni od momentu zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Podpowiadamy jak skutecznie rozpocząć walkę z nadmiernym wypadaniem włosów po przebyciu choroby.

dowiedz się więcej >>

11.05.2022

Co zawierają skuteczne preparaty hamujące wypadanie włosów?

Skuteczny preparat hamujący nadmierne wypadanie włosów zawiera w swoim składzie substancje odżywcze, niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosa, takie jak witaminy, pierwiastki śladowe, m.in. witaminy antyoksydacyjne – A, E, związki siarki, aminokwasy.

dowiedz się więcej >>

13.03.2024

Jak wzmocnić włosy po porodzie - czyli rady dla świeżo upieczonej mamy

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który często dotyka kobiety po okresie ciąży. Choć jest to zjawisko o podłożu fizjologicznym, to niestety może negatywnie wpływać na postrzeganie samooceny świeżo upieczonych mam. Aby lepiej radzić sobie z takim stanem rzeczy, warto zrozumieć, dlaczego w tym okresie dochodzi do wzmożonego wypadania włosów oraz jakie produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą być przydatne i skuteczne w łagodzeniu tego problemu.

dowiedz się więcej >>