Facebook Pixel

Nadmierne wypadanie włosów po przebyciu COVID-19

Nadmierne wypadanie włosów po COVID-19. Hamowanie wypadania włosów

 

W ostatnim czasie do gabinetów trychologicznych, dermatologów zwraca się co raz większa liczba osób borykająca się z nadmiernym wypadaniem włosów, wynikającym z przebycia zakażenia koronawirusem. Zwiększone wypadanie włosów, poza m.in. zaburzeniem smaku i węchu, zmęczeniem, obniżeniem koncentracji oraz nastroju, należy do objawów tzw. zespołu Long-COVID-19, który towarzyszy chorym nawet przez wiele miesięcy po przebyciu zakażenia. Według badań wzmożone wypadanie włosów po zarażeniu wirusem Sars Cov -2 dosięga nawet co 4-osobę. Jakie zatem są przyczyny wypadania włosów oraz jak radzić sobie z tym problemem?

Problem poinfekcyjnej utraty włosów rozpoczyna się średnio 6-12 tygodni od momentu zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku i przybiera postać utraty włosów, prowadzącej w wielu przypadkach do znacznego ich przerzedzenia.

Wypadanie włosów po przebyciu Covid-19 zostało sklasyfikowane jako wypadanie włosów na tle telogenowym, którego nazwa pochodzi od jednej z 3 faz życia włosa - fazy telogenowej, określanej fazą spoczynku. Trwa zwykle od 2 do 4 miesięcy. Jest to czas, kiedy włos oczekuje na wypchnięcie przez nowy włos, przechodzący tym samym w fazę anagenu, czyli fazę wzrostu włosa.

WŚRÓD GŁÓWNYCH PRZYCZYN WYPADANIA TELOGENOWEGO UPATRUJE SIĘ:

  • wysoką gorączkę
  • silny stres związany z charakterystycznym przebiegiem choroby
  • długotrwałe osłabienie organizmu
  • przyjmowanie niektórych leków
  • brak odpowiedniej ilości substancji odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego wzrostu włosów

Należy podkreślić, że w tym przypadku (łysienia telogenowego) mieszki włosowe nie są trwale uszkodzone, ani objęte stanem zapalnym, dlatego też przy odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu substancji wspierających czy odżywiających, właściwy cykl starzenia się włosa powinien być w szybki sposób przywrócony. Biorąc pod uwagę potrzebę szybkiego działania, zahamowania wypadania włosów oraz pobudzenia wzrostu nowych włosów oprócz zbilansowanej diety, odpoczynku, ogólnego wzmocnienia organizmu równie ważna jest miejscowa pielęgnacja.

Dbałość o dobór odpowiednich składników w szamponie, odżywce, masce czy serum, działających wspierająco, regenerująco i wzmacniająco, są niezbędnym elementem do przywrócenia zdrowego wyglądu włosów. Doskonale w tej kwestii sprawdzi się seria Seboradin FITO CELL, której kompleksowy skład oparty na ekstrakcie roślinnych komórek macierzystych PhytocellTec™ Malus Domestica z jabłoni szwajcarskiej, witamin z grupy B oraz szeregu substancji poprawiających mikrokrążenie w mieszkach włosowych, pozwala na szybsze odzyskanie włosów utraconych w wyniku choroby. Dzięki zastosowaniu linii Seboradin FITO CELL włosy stają się mocniejsze, zagęszczone, bardziej odporne na działanie czynników, które mogą przyczynić się do wzmożonego ich wypadania.

Przeczytaj również

16.03.2022

W jaki sposób podjąć skuteczną walkę z siwymi włosami?

Mimo że, jest to naturalny proces, to wiele kobiet, jak i mężczyzn stara się zapobiegać siwiźnie, by zachować młody wygląd, jak najdłużej. Większość z nas szuka właściwego sposobu na eliminację przykrych oznak starzenia. Szczególnie po pomoc sięgają osoby w młodym wieku, które zmagają się z przedwczesnym siwieniem. Zobaczcie, jak skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu.

dowiedz się więcej >>

11.03.2022

Krem do pielęgnacji twarzy i skóry z zarostem

W obecnych czasach, dbanie o siebie, to nie kaprys, czy chwilowa zachcianka, a podstawa naszego zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Dawno w zapomnienie odeszło przekonanie, że o wygląd powinna dbać przede wszystkim kobieta i dziś o swój wizerunek w takim samym stopniu troszczą się również mężczyźni.

dowiedz się więcej >>

11.05.2022

Co zawierają skuteczne preparaty hamujące wypadanie włosów?

Skuteczny preparat hamujący nadmierne wypadanie włosów zawiera w swoim składzie substancje odżywcze, niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosa, takie jak witaminy, pierwiastki śladowe, m.in. witaminy antyoksydacyjne – A, E, związki siarki, aminokwasy.

dowiedz się więcej >>

13.03.2024

Jak wzmocnić włosy po porodzie - czyli rady dla świeżo upieczonej mamy

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który często dotyka kobiety po okresie ciąży. Choć jest to zjawisko o podłożu fizjologicznym, to niestety może negatywnie wpływać na postrzeganie samooceny świeżo upieczonych mam. Aby lepiej radzić sobie z takim stanem rzeczy, warto zrozumieć, dlaczego w tym okresie dochodzi do wzmożonego wypadania włosów oraz jakie produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą być przydatne i skuteczne w łagodzeniu tego problemu.

dowiedz się więcej >>

04.06.2024

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po przeszczepie?

W przypadku zaawansowanych form łysienia, gdy większość nieinwazyjnych sposobów okazuje się być nieskuteczna, przeszczep włosów staje się ostatnią deską ratunku, która pozwala przywrócić naturalny wygląd włosów i pewność siebie u osób z problemem łysienia.

dowiedz się więcej >>