Jak modelować włosy, by ich nie zniszczyć?

balsam i maska do włosów 

Zadbana, pięknie ułożona fryzura to, zaraz po uśmiechu, najpiękniejsza ozdoba. Suszymy, prostujemy, kręcimy włosy, by nadać im odpowiedni wygląd. Niestety, często takie zabiegi negatywnie wpływają na ich stan. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkiem rezygnować. Kluczem jest nabranie odpowiednich nawyków. Podpowiadamy, w jaki sposób modelować włosy, by ich nie zniszczyć.

Suszenie

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie włosów do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli jednak zależy Ci na przyspieszeniu tego procesu – skorzystaj z suszarki. Pamiętaj jednak o kilku, istotnych zasadach.

- Bezpośrednio po umyciu głowy, nie pocieraj włosów ręcznikiem. Wilgotne kosmyki są szczególnie podatne na uszkodzenia, a w ten sposób doprowadzasz do ich uszkodzeń mechanicznych. Delikatnie przykładaj materiał, dociskając go do poszczególnych pasm.

- Dokładnie wyszczotkuj włosy. To nieprawda, że wilgotnych włosów nie powinno się rozczesywać. Bezpośrednio po wysuszeniu staną się napuszone i szorstkie. Ważne jest, by robić to delikatnie i z wyczuciem. Korzystaj z grzebienia o szerokim rozstawie zębów. Szczotkuj od końcówek, ku górze.

- Korzystaj z zimnego nawiewu. Trzymaj suszarkę w odległości około 10-15 cm od głowy.

- Kieruj strumień powietrza od góry.

Prostowanie i kręcenie

Włosy nie lubią wysokich temperatur, dlatego zdecydowanie najlepszym sposobem jest zrezygnowanie z urządzeń typu lokówka czy prostownica. Istnieje mnóstwo alternatyw, np. nakładanie wałków czy wykonywanie upięć. Jeśli jednak nie chcesz ich całkiem wyeliminować – korzystaj z nich możliwie jak najrzadziej i w taki sposób, by zaszkodzić włosom w jak najmniejszym stopniu.

- Przede wszystkim – korzystaj z dobrych jakościowo sprzętów. Przy ich wyborze zwróć uwagę na możliwość dostosowania temperatury oraz rodzaj płytki. Świetnie sprawdzi się również funkcja jonizacji, która zminimalizuje puszenie i elektryzowanie się włosów.

- Bezpośrednio przed stylizacją zastosuj preparat ochronny. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, które tworzą na kosmykach termiczną barierę ochronną, zapobiegając przed uszkodzeniami wywołanymi kontaktem z wysoką temperaturą.

- Stylizuj włosy małymi partiami. Mniejsze pasma potrzebują znacznie mniej czasu do uzyskania odpowiedniego wyglądu. W ten sposób ograniczysz czas podgrzewania, a co za tym idzie – zminimalizujesz ryzyko spalenia włosów.

Zadbaj o pielęgnację

Zdrowe, mocne, lśniące włosy często nie wymagają zbyt wielu zabiegów stylistycznych, by prezentowały się pięknie. Zamiast męczyć je stylizacją – zadbaj o ich stan. Wybierz kosmetyki dostosowane do ich potrzeb. Szybko reaguj na pojawiające się problemy (np. łupież, nadmierne przetłuszczanie). Postaw na ich nawilżenie. W tym celu świetnie sprawdzi się między innymi Seboradin Protect – seria kosmetyków, których zadaniem jest ochrona włosów przed czynnikami wpływającymi negatywnie na ich kondycję (w tym również stylizacją na gorąco). Pamiętaj, że piękne włosy to zdrowe włosy. Zadbane kosmyki również znacznie lepiej współpracują. Przy dużych zniszczeniach nawet najlepiej wystylizowane włosy będą prezentować się nieestetycznie.

wróć do listy wpisów