Zimowa pielęgnacja włosów

regenerujący szampon do włosów

Zimą włosy są narażone na szczególnie niekorzystne warunki. Zmienne temperatury, suche powietrze, pocieranie czapką i szalikiem – to wszystko sprawia, że ich kondycja ulga pogorszeniu, stają się suche i tracą swój naturalny blask. By temu zapobiec, ważne jest, by dostosować pielęgnację do ich potrzeb. Podpowiadamy, jak dbać o włosy zimą, by zachować ich dobry stan.

Mycie włosów

Noszenie czapki oraz przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że włosy dużo szybciej się przetłuszczają, a co za tym idzie – potrzebują częstszego oczyszczania. Jednocześnie, zbyt częste mycie włosów może doprowadzać do ich osłabienia. W okresie zimowym dobór odpowiedniego szamponu jest zatem jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji. Wybieraj łagodne preparaty, najlepiej na bazie naturalnych składników. W tym celu dobrze sprawdzi się między innymi szampon regenerujący, który został stworzony specjalnie z myślą o włosach wymagających odpowiedniego nawilżenia.

Stosuj mycie dwuetapowe. Pierwsze – w celu rozluźnienia zanieczyszczeń, drugie, by dokładnie się ich pozbyć.

Na koniec polej kosmyki chłodną wodną. W ten sposób zamkniesz łuski włosa.

Wycierając włosy, nie pocieraj ich agresywnie ręcznikiem. Przykładaj materiał i dociskaj do włosów, by pozbyć się nadmiaru wody.

Stosuj odżywki i maski

Zimą, podstawą jest nawilżanie włosów. W ten sposób chronisz je przed uszkodzeniem, ale również zapobiegasz przed elektryzowaniem. Poza szamponem nawilżającym regularnie stosuj odżywki i maski. Zrezygnuj z kosmetyków z wysoką zawartością protein. Wybieraj emolienty (między innymi oleje i masła roślinne, kwasy tłuszczowe).

Przynajmniej raz w tygodniu nakładaj maskę na włosy. Zwróć szczególną uwagę na końcówki włosów – to one są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Noś czapkę!

Niekorzystne, panujące zimą warunki mają negatywny wpływ nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy. Minusowe temperatury sprawiają, że praca gruczołów łojowych odpowiedzialnych za tworzenie warstwy ochronnej, znacznie spowalnia, tym samym czyniąc skórę głowy bardziej podatną na uszkodzenia. Ponadto, pod wpływem mrozu zwężają się naczynia krwionośne, co doprowadza do zamknięcia mieszków włosowych, czego efektem są osłabione włosy, a w bardziej zaawansowanym stadium również ich nadmierne wypadanie. To wszystko sprawia, że naprawdę warto nosić nakrycie głowy. Wybieraj czapki, które nie uciskają zbyt mocno głowy. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane z naturalnych materiałów (bawełna, wełna).

wróć do listy wpisów