Facebook Pixel

Jak wzmocnić włosy po porodzie - czyli rady dla świeżo upieczonej mamy

 

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który często dotyka kobiety po okresie ciąży. Choć jest to zjawisko o podłożu fizjologicznym, które zazwyczaj ustępuje samoistnie, to jednak w istotny sposób może wpływać na postrzeganie własnej samooceny i wywoływać niepokój, szczególnie w przypadku tych świeżo upieczonych mam. Aby lepiej radzić sobie z takim stanem rzeczy, warto zrozumieć, dlaczego w tym okresie dochodzi do wzmożonego wypadania włosów oraz jakie produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą być przydatne i skuteczne w łagodzeniu tego problemu.

CZYM JEST ŁYSIENIE POPORODOWE I JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?

Łysienie poporodowe to problem, który najczęściej pojawia się w ciągu 2-4 miesięcy po urodzeniu dziecka lub po zakończeniu karmienia piersią. Jest to stan tymczasowy, który ze względu na indywidualne czynniki, wpływające na poziom jego zaawansowania, może utrzymywać się od 6 miesięcy do nawet roku.

Wypadanie włosów po ciąży jest skutkiem zmian zachodzących w cyklu wzrostu włosa. Ludzkie mieszki włosowe charakteryzuje aktywność cykliczna obejmująca:

 • okres wzmożonego wzrostu (anagen),

 • fazę zaniku (katagen),

 • fazę spoczynku (telogen).

 

Okresy te trwają odpowiednio ok. 1000, 10 i 100 dni. Na modyfikację cyklu wzrostu włosa, nawet w niewielkim stopniu może wpływać szeroka grupa czynników. Jednym z nich, najistotniejszym w kontekście łysienia poporodowego, są zmiany hormonalne. W czasie ciąży, stężenie estrogenów w organizmie znacznie wzrasta. Przekłada się to na fakt, że mieszki włosowe przez dłuższy czas zostają utrzymane w fazie wzrostu (anagenie). W niektórych przypadkach taki stan może utrzymywać się nawet przez cały okres ciąży. W rezultacie zauważalne jest zwiększenie liczby włosów na głowie i poprawa ich jakości.

Po upływie 3-6 miesięcy od momentu porodu, poziom hormonów wraca do stanu sprzed ciąży. W efekcie nagłego spadku poziomu estrogenów,  włosy przechodzą w fazę telogenową i dochodzi do gwałtownej utraty nawet 30% włosów. Dlatego też wzmożone wypadanie włosów związane z okresem ciąży określane jest jako łysienie telogenowe.

Wpływ na prawidłowość cyklu wzrostu włosa mogą także mieć:

 • niedobory składników odżywczych - szczególnie witamin z grupy B oraz pierwiastków takich jak miedź, cynk i żelazo, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa, a ich niedostateczna ilość może skutkować osłabieniem kondycji włosów

 • stres i zmęczenie – ograniczona ilość snu i ogólny stres związany z opieką nad niemowlęciem i odnalezieniem się w nowej roli, mogą odbijać się negatywnie na zdrowiu włosów, prowadząc do ich zwiększonego wypadania.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, BY POPRAWIĆ STAN WŁOSÓW?

Najważniejsze to po prostu dać sobie czas, ponieważ wraz z nim kondycja włosów stopniowo powinna ulegać poprawie i wracać do stanu sprzed ciąży. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby usprawnić proces ich regeneracji.

 

 • Zbilansowana dieta, czyli taka, która uwzględni odpowiednie ilości witamin, mikro- i makroelementów oraz innych niezbędnych składników odżywczych. Nie zapomnij o produktach zbożowych, warzywach strączkowych i rybach, które są bogatym źródłem witamin z grupy B. Zadbaj o to, by w diecie nie zabrakło także orzechów i pestek, w których znajdziesz cynk, żelazo oraz miedź.

 • Dbałość o zdrowy styl życia – w kontekście wszystkich wielkich zmian, które zaszły w Twoim życiu wraz z pojawieniem się na świecie tego małego człowieka, może to być punkt, który okaże się najtrudniejszy do realizacji. Nie powinnaś jednak zapominać o sobie, swoim zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu, umiejętne radzenie ze stresem i regularny odpoczynek.

 • Prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy, przy pomocy odpowiednich produktów, które zatroszczą się o wzmocnienie Twoich włosów od zewnątrz. Do momentu poprawy stanu włosów, staraj się także ograniczyć wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie i stylizację włosów z użyciem wysokich temperatur.

 

Seboradin MAMA HAIR to nasza najnowsza propozycja stworzona z myślą o kobietach, zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów po okresie ciąży. Produkty zostały przebadane dermatologicznie i ginekologicznie, dlatego z powodzeniem mogą być polecane kobietom w okresie okołoporodowym. Seria obejmuje 3 produkty bazowe w standardowych pojemnościach 200 ml, takie jak szampon, ekspresowa odżywka i serum do skóry głowy, które pozwolą Ci całościowo podejść do problemu. Uzupełnieniem tej linii kosmetyków są także większe pojemności produktów (400 ml) oraz odżywka w formie sprayu, która nie wymaga spłukiwania, czyli produkt idealnie skrojony na miarę potrzeb każdej zabieganej mamy.

 

Aby pielęgnacja była jak najbardziej skuteczna i przyniosła zadowalające efekty, produkty warto używać codziennie, według następującego schematu:

 1. W pierwszej kolejności, bezpośrednio z opakowania, zaaplikuj na skórę głowy serum. Precyzyjny aplikator pozwoli Ci na dokładne i wygodne użytkowanie produktu. Następnie, rozprowadź kosmetyk na skórze przy pomocy delikatnego masażu, który pobudzi mikrokrążenie i usprawni działanie produktu. Serum zapewnia efekty w postaci zwiększenia zagęszczenia włosów, poprawy ich witalności, a także zmniejszenia ich łamliwości.

 2. Kolejny etap skupia się na dokładnym oczyszczeniu skóry głowy i włosów przy pomocy szamponu. Jego zaletą jest fakt, że oprócz skutecznych właściwości myjących, dodatkowo dba o nawilżenie skóry i wzmocnienie włosów. Dla dokładniejszego oczyszczenia, czynność wykonaj dwukrotnie.

 3. Następnym krokiem tej rutyny pielęgnacyjnej, jest wmasowanie w łodygę włosa, ekspresowej odżywki. Jej zadanie polega na zapobieganiu elektryzowania i puszenia się włosów, a także zapewnieniu im ochrony.

 4. Aby dodatkowo nadać włosom blasku i lekkości, a także ułatwić ich rozczesywanie, na sam koniec spryskaj włosy humektantowo-proteinową odżywką bez spłukiwania

PAMIĘTAJ

Jeśli utrata włosów jest intensywna, utrzymuje się przez dłuższy czas lub wywołuje znaczny dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, aby wykluczyć inne przyczyny oraz uzyskać wsparcie i porady dotyczące pielęgnacji włosów.

Read also

15.03.2022

Przetłuszczające się włosy - czy da się z nimi wygrać?

Przetłuszczające się włosy to bardzo powszechny problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale również osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Jednak bez obaw, stosując się do kilku istotnych zasad, możesz nauczyć się skutecznie radzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem oraz łojotokiem skóry. Zobacz, w jaki sposób warto dbać o włosy i skórę głowy, by rozwiązać ten problem.

find out more >>

16.03.2022

W jaki sposób podjąć skuteczną walkę z siwymi włosami?

Mimo że, jest to naturalny proces, to wiele kobiet, jak i mężczyzn stara się zapobiegać siwiźnie, by zachować młody wygląd, jak najdłużej. Większość z nas szuka właściwego sposobu na eliminację przykrych oznak starzenia. Szczególnie po pomoc sięgają osoby w młodym wieku, które zmagają się z przedwczesnym siwieniem. Zobaczcie, jak skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu.

find out more >>

30.11.2023

Jak dbać o włosy zimą? 6 praktycznych porad, które warto zastosować

Gorące grzejniki, ciepły nawiew suszarki, grube szaliki i czapki, a z drugiej strony chłodny wiatr, mróz i suche powietrze – zimą nasze włosy bywają wystawiane na naprawdę ciężką próbę. W takich warunkach skóra głowy przetłuszcza się szybciej, a same kosmyki włosów stają się słabe, łamliwe, kruche i niepodatne na układanie. Czy możemy coś z tym zrobić? Poznaj 6 najważniejszych zasad zimowej pielęgnacji włosów i skóry głowy!

find out more >>

11.03.2022

Krem do pielęgnacji twarzy i skóry z zarostem

W obecnych czasach, dbanie o siebie, to nie kaprys, czy chwilowa zachcianka, a podstawa naszego zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Dawno w zapomnienie odeszło przekonanie, że o wygląd powinna dbać przede wszystkim kobieta i dziś o swój wizerunek w takim samym stopniu troszczą się również mężczyźni.

find out more >>

10.08.2023

Jak prawidłowo myć włosy? Sprawdzone porady

Mycie włosów to jedna z podstawowych czynności, dzięki której możemy zadbać o ich wygląd i kondycję. Jednak sposób jej poprawnego wykonania i częstotliwość, a także preparaty, jakich należy użyć – często budzą niemałe wątpliwości. Dzisiaj przedstawimy kilka istotnych porad, dzięki którym ułatwimy Ci to zadanie. Sprawdź, jakich produktów używać, by cieszyć się piękną i zadbaną fryzurą!

find out more >>