Facebook Pixel

W jaki sposób pozbyć się łupieżu?

Skuteczna walka z łupieżem. Przyczyny postawiania łupieżu

ŁUPIEŻ - CZYM JEST I SKĄD SIĘ BIERZE?

Łupież jest jednym z najczęściej występujących schorzeń skóry głowy. Jego główną przyczyną są grzyby z rodzaju Malassezia, które należą do naturalnej, fizjologicznej flory skóry i zasiedlają okolice ujść gruczołów łojowych. Jednak, w sytuacji wystąpienia nieprawidłowych warunków (m.in. nasilonego przetłuszczania się skóry głowy), grzyby te zwiększają swoją aktywność, prowokując naskórek do złuszczania się i prowadząc do wystąpienia stanu zapalnego.

Łupież może przybierać formę suchą bądź tłustą. W przypadku łupieżu suchego, obserwujemy drobne, białe złuszczające się płatki naskórka, które mogą osadzać się na ubraniu czy łodydze włosa. Łupież tłusty charakteryzuje z kolei występowanie łusek koloru żółtego, które ze względu na nadprodukcję sebum, ściśle przylegają do powierzchni skóry, co skutkuje obciążeniem włosów u nasady.

Pojawienie się łupieżu może także być skutkiem stosowania nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Taką formę łupieżu będziemy określać mianem łupieżu kosmetycznego. Do najczęstszych czynników, sprzyjających jego rozwojowi, zaliczyć można nieodpowiednie używanie kosmetyków stylizujących i koloryzujących, niewystarczające spłukiwanie szamponów i odżywek, przegrzewanie i przesuszanie skóry głowy suszarkami, prostownicami, lokówkami do włosów czy też zbyt gorącą wodą podczas mycia.

Objawy łupieżu mogą również nasilać się w wyniku nadmiernego stresu, zaburzeń emocjonalnych, stosowania nieodpowiedniej diety czy też nadużywania alkoholu. W powstawaniu łupieżu dopatruje się także roli hormonów męskich, które pobudzając pracę gruczołów łojowych, mogą prowadzić do rozwoju łupieżu tłustego.

 

PAMIĘTAJ

Istnieje szereg chorób skóry głowy, które również przebiegają z wystąpieniem  zmian łupieżopodobnych (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, liszaj płaski, grzybica owłosionej skóry głowy). Dlatego w przypadku wątpliwości co do źródła problemu, warto udać się po poradę do lekarza dermatologa.

 

CO ZROBIĆ, ABY SZYBKO ZLIKWIDOWAĆ ŁUPIEŻ?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że łupież nie zniknie sam, dlatego już w momencie zaobserwowania pierwszych jego objawów, trzeba zacząć działać. Biorąc pod uwagę fakt, że podstawą jego rozwoju jest namnażanie się grzybów drożdżopodobnych, produkty dotychczas stosowane w pielęgnacji skóry głowy, należy zamienić na te o działaniu przeciwgrzybiczym, jakie wykazuje np. seria ANTI-DANDRUFF. Bardzo dobrym dopełnieniem pielęgnacji przeciwłupieżowej będzie preparat złuszczający nadmiernie zrogowaciały naskórek, czyli peeling.

 

Aby zwiększyć skuteczność zaproponowanej kuracji warto stosować ją zgodnie z zasadami metody HAIR CYCLING, gdzie szczególnie ważna jest powtarzalność poszczególnych etapów pielęgnacyjnych, z zachowaniem ich właściwej kolejności, a także systematyczność używania produktów.

 

Seboradin ANTI-DANDRUFF. Skuteczność kuracji przeciwłupieżowej Seboradin

 

 

  1. Zacznij od peelingu skóry głowy. W przypadku łupieżu regularne złuszczanie będzie o tyle istotne, że usunięcie nadmiaru gromadzącego się martwego naskórka, znacznie poprawi wygląd estetyczny skóry. Dokładne oczyszczenie skóry będzie także sprzyjać zwiększaniu przenikania substancji aktywnych zawartych w lekach i w kosmetykach. Peeling wykonuj raz w tygodniu.

 

  1. Podstawą walki z łupieżem powinno być zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego, który oprócz prawidłowego oczyszczenia skóry głowy, skutecznie zlikwiduje nadmierne złuszczanie naskórka. Szampon Seboradin ANTI-DANDRUFF z powodzeniem może być stosowany codziennie, bez obaw o przesuszenie skóry. Zawartość betainy cukrowej wpływa na poprawę nawilżenia włosów oraz skóry głowy, łagodzi przy tym podrażnienia, a także zmniejsza swędzenie skóry.

 

  1. Kolejnym krokiem, na drodze do pozbycia się łupieżu, będzie wzbogacenie pielęgnacji o serum Seboradin ANTI-DANDRUFF. Dzięki obecności dwóch naturalnych kompleksów przeciwłupieżowych, serum do skóry głowy wzmocni działanie szamponu. Dodatkowo, ze względu na zawartość licznych ekstraktów owocowych, pochodzących m.in. z marakui czy opuncji figowej, produkt zadba o prawidłową kondycję skóry głowy, kładąc szczególny nacisk na odbudowę bariery hydrolipidowej i przywrócenie skórze nawilżenia. Serum to preparat, który przeznaczony jest do codziennego wmasowywania w skórę głowy, Po aplikacji, którą najlepiej wykonać na noc, preparat należy pozostawić na skórze bez spłukiwania.

JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTAWANIU ŁUPIEŻU?

Wiedząc, że skóra głowy wykazuje skłonność do łupieżu, nawet już po ustaniu objawów, warto stosować odpowiednią profilaktykę, aby uchronić się przed nawrotem tego schorzenia. Podstawą profilaktyki łupieżu jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy, przez co rozumiemy częstotliwość mycia skóry głowy dostosowaną do rodzaju skóry oraz stosowanie szamponu odpowiednio dobranego do jej potrzeb. Zbyt częste mycie może doprowadzić do naruszenia pH skóry i zaburzenia funkcji bariery naskórkowej, a w konsekwencji do wysuszenia skóry. Natomiast zbyt rzadkie mycie skóry głowy będzie sprzyjać gromadzeniu się łoju na jej powierzchni i namnażania mikroorganizmów.

 

WSKAZÓWKA

Szczególną rolę w profilaktyce łupieżu odgrywają wysokiej jakości dermokosmetyki stosowane do mycia i pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, które nie dopuszczą do naruszenia pH, namnażania się mikroflory skóry oraz zapewnią skórze optymalne nawilżenie.

 

 

 

Przeczytaj również

02.05.2022

Nadmierne wypadanie włosów po przebyciu COVID-19

Problem poinfekcyjnej utraty włosów rozpoczyna się średnio 6-12 tygodni od momentu zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Podpowiadamy jak skutecznie rozpocząć walkę z nadmiernym wypadaniem włosów po przebyciu choroby.

dowiedz się więcej >>

10.05.2022

Zdrowe włosy to zadbana skóra głowy - czyli słów kilka o peelingu trychologicznym

Aby cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami niezależnie od sytuacji, podstawą jest zadbana skóra głowy. Jej odpowiednie oczyszczenie i pielęgnacja mają ogromne znaczenie. Jak zacząć i o czym warto pamiętać podczas kompleksowej pielęgnacji skóry głowy?

dowiedz się więcej >>

11.05.2022

Co zawierają skuteczne preparaty hamujące wypadanie włosów?

Skuteczny preparat hamujący nadmierne wypadanie włosów zawiera w swoim składzie substancje odżywcze, niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosa, takie jak witaminy, pierwiastki śladowe, m.in. witaminy antyoksydacyjne – A, E, związki siarki, aminokwasy.

dowiedz się więcej >>