Ilość aplikowanego kosmetyku na włosy, a skuteczność jego działania - wydajność stosowanego preparatu

SeboradinNajczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów i skóry głowy to nieprawidłowe dobranie kosmetyków do problemu oraz zbyt duża ilość aplikacji jednego kosmetyku.

Więcej wcale nie oznacza lepiej.

Konsumenci często wychodzą z założenia, że aplikacja kosmetyków w większej ilości zwiększy skuteczność działania danego preparatu. Zarówno skóra jak i włosy posiadają ograniczoną zdolność jednorazowego wchłonięcia substancji aktywnych.

Stosując szampon do włosów, przy nadmiernym jego użyciu może pojawić się problem nadmiernego wysuszenia włosów i skóry głowy. Szampon to kosmetyk, w którym głównymi składnikami są substancje myjące. Mają one na celu oczyścić włosy i skórę głowy z nadmiaru sebum, kosmetyków przeznaczonych do stylizacji, brudu i kurzu. Zbyt duża ilość szamponu używanego podczas jednego mycia może spowodować naruszenie naturalnej warstwy ochronnej, płaszcza hydrolipidowego. Jego zadaniem jest naturalna ochrona wewnętrznego nawilżenia skóry głowy i włosów oraz zabezpieczeniem ich przed przenikaniem szkodliwych substancji z otoczenia.

Szampon jest kosmetykiem w formie koncentratu, dlatego przed aplikacją na skórę głowy należy go najpierw rozcieńczyć wodą. Zbyt duża jego ilość może przyczynić się do przesuszenia naskórka, jego wzmożonego łuszczenia, podrażnienia delikatnej skóry głowy.


W przypadku balsamu bądź maski do włosów używanie ich w zbyt dużej ilości może przyczynić się do: obciążenia włosów, konieczności ich częstszego mycia, opinii, że dany kosmetyk nie jest skuteczny w działaniu, jest mało wydajny.
Ilość stosowanego kosmetyku należy dobrać odpowiednio do przeznaczenia do stosowania kosmetyku oraz, w przypadku balsamu i maski, do długości samych włosów.

W odniesieniu do stosowania lotionu bądź ampułek należy pamiętać, że długość posiadanych włosów nie ma wpływu na ilość zalecanej do stosowania porcji kosmetyku, gdyż aplikuje się go na powierzchnię skóry głowy.

Autor: Małgorzata Bajerska