Co jest przyczyną wypadania włosów

Seboradin

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka prawie każdego z nas. Tę dolegliwość należy traktować ze szczególną uwagą, gdy zacznie wypadać nam więcej niż ok. 100 włosów dziennie.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów podczas mycia lub wyczesywania może być bardzo dużo. Niejednokrotnie jest to dość złożony problem, na występowanie, którego wpływ ma wiele czynników.

Do najczęściej diagnozowanych czynników odpowiedzialnych za wypadania włosów należą:

  • niedobór witamin i pierwiastków,
  • osłabienie organizmu,
  • stres,
  • zaburzenia hormonalne
  • choroby skóry głowy, którym towarzyszy wzmożone wypadanie włosów (łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie androgenowe, grzybice, łupież).

Często troszczymy się o włosy, ale zapominamy o zadbaniu o ich podstawę - odżywienie korzenia włosa – jedynej jego żywej części. W ten sposób przyczyniamy się do ich wzmożonego wypadania.

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu włosów jest zadbanie o stan skóry głowy, czyli właściwe jej oczyszczenie za pomocą odpowiednio dobranego szamponu. Istotne jest również odżywienie korzenia włosa poprzez zastosowanie tzw. wcierek w ampułkach, dzięki czemu włosy rosną zdrowe już od nasady.

Warto zadbać także o właściwą pielęgnację łodygi włosa, dzięki aplikacji, dedykowanego włosom wypadającym balsamu lub maski. Kluczowe jest również wzmocnienie włosów od wewnątrz poprzez suplementy na włosy.

Każdy ma inną skórę, o odmiennym stopniu wrażliwości i podatności na uszkodzenia, dlatego podstawą skuteczniej walki z wzmożonym wypadaniem włosów jest wizyta u lekarzy specjalistów (dermatologa, endokrynologa). Przeprowadzą dokładny wywiad lekarski i zalecą odpowiednie badania, wskazujące na źródło problemu.

Seboradin

Jednak umawianie się na wizyty i wykonanie szeregu badań to czynności, które niestety zabierają czas i przez to niepotrzebnie zniechęcają wielu do podejmowania dalszych kroków. Dlatego też, równocześnie z rozpoczęciem wykonywania wszystkich niezbędnych badań należy zastosować kurację zewnętrzną, wzmacniającą włosy, hamującą ich wypadania (bogatą m.in.: w wyciąg z czarnej rzodkwi, wyciąg z kłączy tataraku, witaminy A, E, PP oraz B6), nie zapominając jednocześnie o zadbaniu o prawidłową, zrównoważoną dietę, zmniejszenie stresu i o odpowiedniej dawce snu.

Seboradin

Jeżeli badania potwierdzą pojawienie się krótkoterminowych problemów organizmu, związanych z najczęściej występującymi źródłami nadmiernego wypadania włosów (m.in.: nieodpowiednią dietą, łojotokiem skóry głowy, stresem, wypadaniem wynikającym ze zmian pór roku, ogólnego osłabienia organizmu) należy zastosować pełną kurację wzmacniającą włosy.

Jeżeli jednak badania wykażą, że problem ma charakter zmian długookresowych, związanych np. z wypadaniem na tle hormonalnym, chorobami ogólnoustrojowymi organizmu, włosy są już silnie osłabione i przerzedzone, oprócz odpowiedniej terapii zalecanej przez lekarza należy wówczas zastosować kurację wskazaną przy długookresowym wypadaniu włosów o podłożu hormonalnym.