Łupież suchy czy tłusty? Jak go rozpoznać i jak się go pozbyć?

Łupież suchy czy tłusty? Jak go rozpoznać i jak się go pozbyć?

Łupież to krępująca przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Biały, nieestetycznie wyglądający nalot na włosach, tak naprawdę może przyjmować różne oblicza. Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Jego rozpoznanie jest podstawą do dobrania odpowiedniego leczenia. Podpowiadamy, czym się charakteryzują oraz jakie są sposoby na ich pozbycie się.

Jak rozpoznać łupież suchy?

Łupież suchy to najczęściej występujący typ. Charakteryzuje się występowaniem białych, suchych łusek. Jest dobrze widoczny na ciemnych włosach, a niejednokrotnie opada również na ubranie. Czasami towarzyszy mu swędzenie skóry głowy, a w skrajnych przypadkach również wypadanie włosów. Nieleczony łupież suchy może przeobrazić się w łupież tłusty.

Obumieranie oraz złuszczanie naskórka to naturalny proces, dlatego niewielkie ilości suchego naskórka nie zawsze oznaczają chorobę skóry. Problemem jest natomiast nadmierna ilość, zatem w przypadku zauważenia problemu – nie można go bagatelizować.

Leczenie łupieżu suchego

Leczenie łupieżu suchego powinno opierać się na stosowaniu preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym, łagodzących objawy przesuszenia i podrażnienia skóry głowy. Przede wszystkim warto sięgnąć po dobry szampon przeciwłupieżowy. Nie jest wskazane stosowaniu agresywnych preparatów – mogą dodatkowo podrażnić skórę i zaostrzyć objawy. Bardzo istotne jest naprawienie uszkodzonej bariery naskórka. W tym celu warto stosować kosmetyki nawilżające. Ponadto, należy zmienić codzienne nawyki – ograniczyć stosowanie preparatów do stylizacji włosów, odżywek bez spłukiwania i stylizacji na gorąco.

Łupież tłusty – jak go rozpoznać?  

Łupież tłusty często jest efektem łojotoku skóry głowy. Jego rozwojowi może sprzyjać nieprawidłowa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne czy stres. Tym, co odróżnia łupież tłusty od suchego jest występowanie silnego łojotoku oraz dużo większe, tłuste płaty o żółtawym zabarwieniu. Często skóra głowy jest zaczerwieniona oraz występuje silny świąd. Intensywne drapanie może doprowadzać do uszkadzania warstwy naskórka, a w efekcie pojawienia się stanu zapalnego i łysienia.

Leczenie łupieżu tłustego

Leczenie łupieżu tłustego jest znacznie trudniejsze, niż łupieżu suchego. Podstawą jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych oraz preparatów złuszczających i zmniejszających łojotok. Wskazane jest korzystanie z delikatnych, łagodzących kosmetyków, które zmniejszą swędzenie skóry głowy. Osoby borykające się z łupieżem tłustym powinny udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny powstawania łojotoku. Konieczne jest wykonanie badań dermatologicznych, które będą podstawą do określenia konkretnej drogi leczenia.

wróć do listy wpisów