Podstawa walki z łupieżem – usuń przyczynę jego powstawania

Łupież to choroba, która może dotknąć ludzi w każdym wieku. Stanowi problem natury estetycznej, często wywołując dyskomfort psychiczny. Bywa powodem zawstydzenia i zaniżenia poczucia własnej wartości. Na szczęście, da się z nim skutecznie walczyć. Tłumaczymy, czym jest łupież, jakie mogą być przyczyny jego powstawania oraz podpowiadamy, jak się go pozbyć.

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy. Objawia się swędzeniem skóry głowy (stałym lub okresowym) i łojotokiem (łupież tłusty), jednak najbardziej charakterystyczną cechą jest złuszczanie płatków naskórka (łupież suchy). Najczęściej pojawiają się białe lub żółte, drobne fragmenty martwej skóry, osiadając na włosach, a niekiedy opadając na ramiona.

Przyczyny powstawania łupieżu

Głównym czynnikiem powodującym pojawienie się łupieżu jest grzyb rodzaju Malassezia. To drobnoustrój, który naturalnie występuje na skórze głowy, jednak przy nadmiernym rozwoju staje się problematyczny. Powodów jego namnażania może być wiele, w tym między innymi: zła dieta, alergia (np. na niektóre składniki zawarte w kosmetykach), zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Objawy mogą się również nasilać przez nieprawidłową pielęgnację, głównie przez zbyt rzadkie mycie włosów, niedokładne spłukiwanie szamponu, a także nadmierne korzystanie z urządzeń i kosmetyków do stylizacji włosów.

Jak pozbyć się łupieżu?

Z uwagi na przewlekły charakter choroby, łupież leczy się objawowo. Przede wszystkim – należy zadbać o higienę. Myj włosy tak często, jak tego potrzebujesz (jednak nie częściej, niż raz dziennie). Korzystaj z kosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym. Wybierz produkty ze składnikami hamującymi powstawanie łupieżu, o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Zwróć uwagę na skład. Najlepiej sprawdzą się preparaty z kompleksem pochodzenia naturalnego.

Zdecydowanie najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie kuracji przeciwłupieżowej: szampon + ampułki. Poszczególne produkty Seboradin uzupełniają się wzajemnie, w efekcie zapewniając kompleksowe działanie. Specjalnie opracowana formuła pomoże pozbyć się wstydliwego problemu, ale również zapobiegnie przed jego nawrotem. Ponadto, kosmetyki nawilżą skórę głowy i odżywią włosy.

Jak zapobiegać?

Pozbycie się łupieżu to nie wszystko. Przy nieprawidłowej pielęgnacji – problem szybko wróci. Chcąc temu zapobiec należy odpowiednio zadbać o skórę głowy. Bardzo istotna jest częstotliwość oraz sposób mycia włosów. Jeśli to konieczne – myj je codziennie poprzez delikatne masowanie opuszkami palców, z wykorzystaniem odpowiedniego szamponu. Korzystaj z kosmetyków dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Wybieraj preparaty na bazie naturalnych składników. Pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli musisz skorzystać z suszarki – ustaw ją na ciepły lub zimny strumień powietrza.

wróć do listy wpisów