Ratunku! Wypadające włosy po ciąży – co robić?

Ratunku! Wypadające włosy po ciąży – co robić?

Po porodzie w ciele kobiety zachodzą bardzo duże zmiany. Młode mamy niejednokrotnie muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Częstym problemem jest nadmierne wypadanie włosów. Czy wyraźnie przerzedzona fryzura powinna martwić? Dlaczego tak się dzieje? Co robić, by przywrócić włosy do normalnego stanu? Wychodzimy naprzeciw i rozwiewamy wątpliwości. Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Dlaczego włosy po porodzie wypadają?

Na wstępie warto wspomnieć, że każda, zdrowa osoba każdego dnia traci 50-150 włosów. To naturalny proces wynikający z cyklu ich wzrostu. Czas „życia” włosa trwa od 2 do 7 lat i składa się z trzech faz:

- Anagen – faza aktywna, czas wzrostu. Około 85% włosów na głowie znajduje się właśnie na tym etapie. Włos jest połączony z mieszkiem włosowym, przez co staje się coraz dłuższy. Czas trwania tej fazy to około 5 lat.
- Katagen – faza krótka, przejściowa. Na tym etapie znajduje się około 2% włosów na głowie. To czas, w którym włos odłącza się od mieszka włosowego i wypada. Czas trwania tej fazy to około 3 tygodnie.
- Telogen – moment, w którym mieszek włosowy „odpoczywa”. Mieszek włosowy jest pusty i nie wypuszcza włosów. Dotyczy to około 8-15% włosów na głowie i trwa kilka miesięcy.

Kobiety w ciąży często cieszą się mocniejszymi, grubszymi, gęstszymi włosami. Niestety, po porodzie – ten stan ulega zmianie. Kosmyki stają się słabsze i cieńsze, a fryzura widocznie przerzedzona. Powodem takich zmian jest poziom estrogenów – w ciąży wysoki, natomiast tuż po urodzeniu dziecka drastycznie spada. Włosy, które normalnie powinny wypaść w ciąży – robią to po porodzie. Dodatkowo, wypadają również te, które naturalnie znajdują się w drugiej fazie. W efekcie kobieta ma wrażenie, że włosy wypadają jej garściami.

Jak ratować włosy po porodzie?  

Na przełomie 3-6 miesięcy poziom hormonów się stabilizuje i sytuacja pomału wraca do normy. Słaba kondycja włosów to stan, który może trwać do dziewięciu miesięcy po porodzie, a w przypadku dłuższego karmienia piersią nawet dłużej. Chcąc poprawić wygląd włosów należy je odpowiednio wzmocnić.

- Dieta – pełnowartościowa i dobrze zbilansowana, bogata w makro- i mikroelementy. To bezwzględna podstawa. Organizm potrzebuje łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych, w szczególności witamin z grupy B, witamin A, E, i C, nienasyconych kwasów tłuszczowych, miedzi, magnezu, krzemu, siarki, żelaza i cynku.

- Drugim, bardzo istotnym punktem jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. Wybierz szampon i odżywkę o walorach wzmacniających. Sięgnij po preparaty przeciw wypadaniu włosów na bazie naturalnych składników, z substancjami odżywczymi, witaminami i ekstraktami roślinnymi. Oferowane przez nas produkty Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów są stworzone z myślą o kobietach z tzw. „po ciążowym” wypadaniem włosów. Przy regularnym stosowaniu skuteczność działania wynosi aż 84%.

- Bardzo ważny jest również sposób aplikacji. Nakładaj szampon na zwilżone włosy, delikatnymi ruchami. Opuszkami palców wykonaj delikatny masaż skóry głowy. Dzięki temu poprawisz jej ukrwienie i wzmocnisz działanie substancji odżywczych. Spłukuj letnią wodą. Unikaj suszenia włosów, stylizacji na gorąco, mocnych upięć i inwazyjnych zabiegów fryzjerskich.

Jeśli przedstawione sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów i problem utrzymuje się przez długi czas – skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, trychologiem lub dermatologiem. Po poradę sięgnij również w momencie, kiedy poza nadmiernym wypadaniem włosów zauważysz u siebie inne objawy, jak np.: zawroty głowy czy chroniczne zmęczenie.

wróć do listy wpisów