Mycie włosów w trakcie zagrożenia Covid-19

Mycie włosów w trakcie zagrożenia Covid-19

Bardzo wiele mówi się w ostatnim czasie o higienie i dezynfekcji rąk, ale czy byliście świadomi, że na włosach również gromadzą się drobnoustroje? 

Wynika to ze struktury włosów, na których mogą osadzać się kurz, drobiny pyłu czy kropelki śliny będące nośnikiem bakterii i wirusów. Kładąc się spać, ocieramy nasze włosy o poduszkę, która ma bezpośredni kontakt z naszą twarzą, a więc ustami i oczami, stanowiącymi niejako “wrota zarażenia”. Często też, nawet nie świadomie dotykamy naszych włosów, dlatego tak istotne w obecnej sytuacji epidemicznej jest częstsze, a nawet codzienne mycie włosów oraz stosowanie preparatów pomocnych w zadbaniu o ich higienę.

Dlaczego mycie włosów jest tak ważne?

Covid-19 to wirus przenoszony drogą kropelkową. Oznacza to, że bakterie przenoszą się podczas mówienia, kaszlenia, kichania. Kropelki śliny mogą osiadać zarówno na twarzy, dłoniach, jak i na włosach. 

Regularne oczyszczanie włosów jest niezwykle ważne. To proces, podczas którego z ich powierzchni zostaje usunięty pot, łój, wszelkie zabrudzenia atmosferyczne, kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji, a także bakterie. W czasach, kiedy na świecie panuje pandemia Covid-19 częste mycie włosów staje się ważne nie tylko ze względów estetycznych i pielęgnacyjnych, ale również pod kątem bezpieczeństwa.

Antybakteryjne szampony do włosów posiadają w swoim składzie składniki odpowiedzialne za działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, w tym między innymi olejki eteryczne czy dodatek ichtiolu. Skutecznie usuwają z powierzchni włosów oraz skóry głowy wszelkie zanieczyszczenia. Decydując się na wprowadzenie tego rodzaju kosmetyków do swojej pielęgnacji, warto wybrać takie preparaty, które dodatkowo działają nawilżająco i odżywczo. Szukaj szamponów na bazie naturalnych składników o delikatnym działaniu, dostosowanych do codziennego mycia włosów. Pamiętaj, że poza odpowiednio dobranymi kosmetykami bardzo ważna jest również technika oczyszczania włosów i skóry głowy.

Jak często myć włosy?

Panujący obecnie wirus przenosi się drogą kropelkową. Podczas kontaktu z ludźmi kropelki śliny mogą osiadać na przedmiotach, dłoniach, twarzy, ale również włosach. W związku z tym tak samo, jak wzmożone mycie dłoni, zaleca się zwiększenie częstotliwości mycia włosów. Dotychczas, w normalnych warunkach, były to 2-3 dni, jednak w obecnej sytuacji najlepiej myć włosy każdego dnia. 

Czym myć włosy?

Aby skutecznie oczyścić włosy, warto sięgnąć po preparaty antybakteryjne, które skutecznie pozbędą się z ich powierzchni wszelkich bakterii i wirusów. Jednocześnie, z uwagi na zwiększoną częstotliwość mycia włosów ważne jest, by dobrać takie kosmetyki, które nie podrażnią skóry głowy, a jednocześnie zadbają o kondycję włosów. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z delikatnych szamponów o właściwościach antybakteryjnych i uzupełnienie pielęgnacji nawilżającymi odżywkami.

Jak prawidłowo myć włosy?

Wbrew pozorom – wiele osób myje włosy niedokładnie i zbyt szybko. Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni włosów, należy zastosować mycie dwuetapowe. Pierwszy etap ma na celu zmiękczenie kosmyków i „rozluźnienie” nieczystości. Drugi etap to mycie właściwe, podczas którego szampon mocniej się pieni, precyzyjnie usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Niewielką ilość szamponu rozetrzyj w dłoniach i wymieszaj z odrobiną wody. Wmasuj preparat w skórę głowy delikatnymi, okrężnymi ruchami. Spłucz szampon letnią wodą.

 

wróć do listy wpisów