Podstawa pielęgnacji włosów? Dobry szampon!

Jakie funkcje pełni szampon?

Szampon to kosmetyk, który stosujemy najczęściej – przy każdym myciu włosów. Jego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczenie kosmyków i skóry głowy z wszelkich zanieczyszczeń, potu, złuszczającego się naskórka czy pozostałości kosmetyków stylizujących, np. lakieru, a także odblokowanie ujścia gruczołów łojowych. Jednocześnie, powinien pielęgnować, nawilżać i odżywiać włosy oraz przywracać skórze naturalną równowagę lipidową. Staranny dobór szamponu jest zatem niezwykle ważny. Nieodpowiednio dobrany może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Określ rodzaj swoich włosów

Przy wyborze szamponu należy kierować się przede wszystkim rodzajem włosów i skóry głowy. Dopasuj preparat do indywidualnych potrzeb.

  • Włosy przetłuszczające się potrzebują szamponu oczyszczającego, o działaniu hamującym aktywność gruczołów łojowych. Preparat powinien zmniejszać wydzielanie łoju, jednak nie wysuszać włosów.
  • Jeśli masz włosy suche i zniszczone – wybierz delikatny, a jednocześnie intensywnie nawilżający szampon (najlepiej z dodatkiem olejków). Silne detergenty mogą działać osłabiająco. Szampon na zniszczone włosy wygładzi ich strukturę, zapobiegnie przed rozdwajaniem końcówek oraz sprawi, że kosmyki staną się miękkie i lśniące.
  • Włosy z łupieżem – wybieraj produkty o działaniu przeciwgrzybiczym, hamujące nadmierne złuszczanie skóry.
  • Włosy puszące się, łamliwe, podobnie jak włosy suche, potrzebują nawilżenia i wzmocnienia. Doskonale sprawdzi się szampon bogaty w składniki odżywcze. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie m.in. szampon z serii Seboradin z naftą kosmetyczną.

Czytaj składy

Kiedy już ograniczysz zakres poszukiwań do produktów odpowiadających konkretnym potrzebom Twoich włosów należy wykonać kolejny krok – zapoznanie się z etykietą. Wybieraj produkty na bazie naturalnych składników. W zależności od typu włosów, konkretny skład będzie się różnił, jednak istnieje kilka składników, które polubią każde włosy, w tym między innymi: proteiny, pantenol (prowitamina B5), witaminy A i E, naturalne oleje roślinne, ekstrakty ziołowe. Jednocześnie staraj się unikać preparatów z takimi składnikami, jak: alkohol, silikony, oleje mineralne.

wróć do listy wpisów